Jak chytit kapra na jaře

14. 6. 2019

Je těžké ignorovat prodlužující se délku světla, mírně stoupající teplotu a ano… nutkání jít ven a dostat rybu na prut v časných jarních dnech. A s rybami, které se probudí po příliš dlouhé a příliš studené zimě, je velká šance, že budete mít nějaké úspěchy a zároveň si to náramně užijete. Chcete-li zvýšit své šance na ulovení ryb, povíme si některé faktory, které zvýšá vaši šanci. Co byste neměli udělat, abyste se stali hrdinou na svém jezeře?

Myslete na to, že teplota vody jde nahoru

Po dlouhé zimě je teplota vody na minimu a vzhledem k vlastnostem vody její ohřátí chvíli trvá. Kapři jsou chladnokrevnými stvořeními, která fungují mnohem lépe ve vodě, která má kolem 20 stupňů Celsia. Kapři jsou v teplejší vodě mnohem více aktivní než v zimě.

Během jara se pravidelně denní teploty vyšplhají na velmi vysoká čísla, ale pokud jsou chladnější dny, jasné noci, „celková teplota“ je stále na nízké úrovni. To znamená, že i když se zdá, že se ryby probouzejí, stále nejsou schopny příjmout velké množství potravy. V případě, že budete zakrmovat, doporučuje se zůstat velmi opatrný, pokud jde o objem. Ujistěte se, že máte velmi atraktivní a snadno stravitelnou návnadu.

Držte se dál od slunce

Vzhledem k tomu, že teplota vody je zodpovědná za tělesnou teplotu a míru aktivity celého organismu, představte si, že kapr bude hledat nejteplejší místa v jezeře. Mělčí části jezera, na která svítí slunce, jsou prvními místy, kde se voda zahřeje v brzkých jarních měsících. Slunce se během dne pohybuje a ryby jej májí tendenci následovat, jelikož svítí pokaždé na jinou část vodní plochy.Pokud zůstanete v pozoru a budete pečlivě pozorovat vodní hladinu, můžete přijít na mnohá zjištění ohledně lokace ryb. Zůstat pasivní a nereagovat na jemné náznaky může mít za výsledek absolutní propadák.

Pouze ryby na dně

S mělčími částmi jezer, které se rychleji zahřívají, může být lepší lov blíže k hladině. Čím blíže ke slunci, tím je to snažší… no není to tak? Valnou většinu času nejsou ryby tak blzko k hladině jak bychom potřebovali. Proč se je teda snažit lovit uprostřed nebo přímo na vrcholu vodního sloupce? Ryby si velmi čsto užívají sluníčka a občas můžeme pozorovat jakési hry, kterých se ryby účastní. Záměrně mění hloubku, ve které se nacházejí.Snažte se své pruty rozmístit do různých hloubek, abyste zjistili, která hloubka funguje nejlépe. Baitwise jsou malé kousky černé pěny, což může být tou nejlepší klasikou.

Nevěříte černé pěně? Super sladké návnady Zigger z Mainline jsou skvělou alternativou, která kombinuje vysoce kontrastní černou barvu s dalšími barvami. Takže tohle vám dá prostor pro experiment.

Ignorace agesivních barev

Nejen na trávení se podepisuje nízká teplot vody. Bylo prokázáno, že nízké teploty také ovlivňují smyslové vnímání kaprů. Kapři mohou mít v nízké teplotě vody zhoršené vidění. Je vědecky podloženo, proč se kapři v jarních měsících chytají mnohem více na světlé barvy nástrah? No… Vlastně se musíme podívat na množství kaprů, kteří se na jaře nachytají na světlé návnady. Použití Spinner nebo Chod rigu by mělo být jednou z nejlepších možností, které maximalizují vaši úspěšnost.

Buďte si jisti faktem, že nepoužíváte barevné nástrahy pouze jako stylovou záležitost. Čím lépe dokážeme kapra zaujmout, tím větší pravděpodobnost úspěchu máme. Velmi osvědčenou kombinací je také namočení nástraho do atraktorů a dipů jako je například Goo. Zvláště použití menších průměrů je ve studené vodě mnohem úspěšnější. Kapři dostávají atraktivní signál, který na ně křičí “pojď mě sníst”.

Odpočinek v křesle

Pokud chcete vyhrát musíte vyrazit ven. Určitě netravte takovéto krásné dny doma na pohovce. Raději vyběhněte ven a čas věnujte prohledáváním a zkoumáním perfektních míst na jezeře. Rychlé a krátké výpravy mohou být tím nejlepším startérem pro tuto sezónu!

Hodně štěstí u vody.

Kevin Diederen


VÝPRODEJ
TIPY NA DÁRKY
AKČNÍ SETY
AKCE pruty a navijáky 1+1
AKCE prut + naviják
Kaprový program
Přívlač
Pruty
Navijáky
Camping
Krmení, boilie, nástrahy a návnady
Batohy, tašky, pouzdra
Brodící boty, kalhoty a holínky
Čelovky a svítilny
Čluny, elektromotory a loďky
Dárkové předměty
Echoloty a sonary
Háčky, jig hlavy a hotové návazce
Hlásiče záběru, swingery, indikátory
Krabičky, kufry, boxy, řízkovnice a nádoby
Mořský program
Muškařský program
Oblečení, obuv a doplňky
Obratlíky, karabinky a kroužky
Olůvka, krmítka a zátěže
Peany, Kleště, Nože, Nůžky, Joja a skřipce
Pletené šňůry, návazce, lanka a systemky
Podběráky, vezírky, čeřeny, gafy a vylovovací kleště
Splávky, bójky, kačeny, rolničky, chem.světla
Stojany a vidličky
Sumcový program
Vláčecí a umělé nástrahy, mušky
Vlasce, návazce a gumy
Zimní rybolov